Osobní styl / Signature Look

Signature look neboli osobní styl. Pojem diskutovaný především v módě (krásný článek o něm najdete třeba na Style Cookbook), ale určitě se týká také bydlení a životního stylu celkově. Někdo se s ním narodí, u někoho se dostaví s léty, a někdo jej hledá celý život. A každý si pod ním může představit úplně cokoliv. Protože každému z nás se líbí a vyhovuje něco úplně jiného. Každý z nás je jedinečný, a když najdeme sami sebe, jednoduše najdeme i svůj signature look.

Já jsem si naivně myslela, že už ho mám na dosah. Jenže jako správnému věčně hledajícímu, nespokojenému a rozmanitost milujícímu blíženci se mi to možná ani nepodaří, a obzvlášť teď mám pocit, že se od něj na hony vzdaluju. Paradoxně těsně před blížícími se všemi letošními životními milníky s dokončením našeho bydlení v čele. Takže místo toho, abych teď právě pracovala, jak jsem si odpoledne slíbila, se vám prostě musím svěřit...

Jak plánujeme kde co bude, nevidím vše ještě černé na bílém, nemám zodpovězeny všechny otázky a vidinu 100% zařízeného a dokončeného interiéru přesně podle svých představ, přiznám se, že mě to úplně rozhodilo. Pochybuju, jestli byla a jsou rozhodnutí správná, jestli se mi to či ono bude líbit ještě za 5, 10, 15 let, jestli to nebude jen další průměrné bydlení a nejsem schopná si pořídit ani novou lampičku. Ale možná právě tohle je ten poslední krůček, který mi k nalezení svého osobního stylu zbývá, a určitě začíná a končí především v hlavě...

Takže jak hledám inspiraci na Pinterestu, kochám se interiéry mých snů a přebírám léty nastřádanou výbavu, doplňky i dekorace, je zřejmě třeba ještě několika kroků. A těmi jsou:
 1. Naslouchat své drahé polovičce, aby se ve společném bydlení cítila minimálně stejně dobře jako já
 2. Nevymýšlet designové nesmysly, které by se stejně líbily jen mě a tak zhruba půl roku
 3. Přestat toužit po všech trendy kouscích, které sice budou vypadat dobře na fotkách, ale za chvilku je uvidíte úplně všude
 4. Využít to, co už mám doma, protože to může opět přinést radost
 5. Nebát se experimentovat, riskovat a být jiná
 6. Nechat si prostor pro sebe, který může naplno vyjádřit to, co mám nejraději a pomůže uchovat ženskost v budoucí převládající chlapské domácnosti :-)
A tak v návaznosti na poslední bod jsou teď pro mě obrovskou vzpruhou mé oblíbené blogy Home via Laura, Char and the city nebo Magnolia by Mia, které rozhodně svůj ženský, klasický a nadčasový kompletní signature look mají a dodávají mi potřebnou energii a inspiraci.

Děkuju, že jste dočetli až sem, odměna v podobě fotek vás určitě nemine. A když budete mít chuť, napište mi, jak vidíte signature look zase vy.

Pusu za výdrž posílám :-*

Home via Laura
Char and the city
Magnolia by Mia

29 komentářů

 1. Milá Šárko, věřím, že se s tím nakonec vypořádáš s bravurou Tobě vlastní. ;) Úplně s Tebou souzním, co se výše zmíněných bodů týče. A je možné, že vidím mezi řádky, že nosíš pod srdcem chlapečka? :* :) Moc se těším, jak bude nakonec vypadat váš nový domov a držím pěsti, ať se Ti vše povede k radosti Tvé i manželově, Veronika. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Veru, nic jiného mi ani nezbyde :-D. Díky za milé souznění a máš pravdu, myslela jsem, že to bude poznat už z té mintové koláže ;-). A co vy nebo je to zatím tajné?
   Děkuju a opatrujte se :-*

   Vymazat
 2. Milá Šárka, takéto rozporuplné situácie prežívam aj ja a dosť často. Veľmi sa mi páči krásny jednoduchý severský štýl, ale neviem sa zbaviť ani svojich stariniek s troškou romantiky. Takže nie si v tom sama. Máš veľkú pravdu a zo všetkými Tvojimi bodmi súhlasím. Nech sa Ti všetko podarí k spokojnosti Tvojej i Tvojej polovičky. Určite to bude nádhera. Andrea

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Andrejko přesně! Mám ráda obojí nebo ještě více mixu různých stylů. Už jsem si docela zvykla, ale někdy je těžké z toho vybrat ten hlavní směr. Děkuju, i když to nebude najednou, těším se a doufám v to! Měj se báječně.

   Vymazat
 3. Ty jsi já!!! Jako bys napsala všechno, co se mi zrovna honí hlavou. Tři roky jsme zařizovali byt. Měli jsme podlahu, pak se rozhodli pro koberec, abychom ho za měsíc smotali a odvezli pryč. To samé bylo s barevnýma stěnama, pak vším černobílým a pak přeci jen trochu barev..... Tluče se ve mně láska ke štuku, ale taky k betonové stěrce. Byt je hotov a my přemýšlíme o stěhování. Říkám si, to bude, všechno si zařídím nově, krásně, ale najednou vůbec nevím jak. Nevím, který styl je mi nejblíž, protože je to každou chvíli jiný. Je toho tolik, co bych sem chtěla napsat, že bych asi byla delší než tvůj čláenk. Někdy bych se z té své povahy zbláznila! :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé Jani no úplně to vidím! Naštěstí jsme měli hodně času na rozmyšlenou, kde se nám spoustu věcí utřídilo a rozleželo v hlavě. Ale stejně, nový koberec si nejsem schopna pořídit dřív, dokud nebudu vědět, jakou chci sedačku nebo obráceně :-D. Stejně se bude dozařizovat a ladit ještě dlouhá léta, vše se bude proměňovat, ale alespoň ty základy, kdyby byly nadčasové, co? Myslíš ještě o těch bezesných nocích, kdy přemýšlíš nad tím, kam dáš pytle na tříděný odpad a kolik dekorací se vejde na poličku??? :-D Myslím, že si budu muset dát stopku a vykašlat se na zo, jinak se nevyspím a zblázním taky. Takže klid a nohy v teple, ono to nějak dopadne, musíííí ;-)

   Vymazat
 4. Šárko nejsi v tom sama :D (jsem taky blíženec, že by to bylo tím?). Já pořád hledám ten "pravý" styl pro mě nejen v interiéru, ale mám problém si najít styl i v oblékání. Tak nějak už jsem vyrostla z těch triček a riflí a nevím co dál :D. Zatím se nevidím v těch standardních značkách :) a taky v trendech, vždycky ve všem jdu proti proudu. V bydlení se mi toho líbí spoustu v různých stylech a hlava mi nebere jak to všechno zkombinovat, aby to nebylo doma jako co pes jiná ves. Svůj osobní styl si razím hodně v textiliích a doplňcích, které si vymyslím a můj muž vyrobí-ty doplňky ;). pa Martina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti určitě taky, máme tu černou a bílou prostě v sobě. S oblékáním to mám v podstatě taky, miluju tenisky i saka, takže obvykle nosím vše dohromady. Ale to jsme prostě my, nemůžeme být věrní jednomu stylu nebo patřit do škatulky, a ještě ke všemu potřebujeme neustále něco měnit a přesně, dělat přesný opak co ostatní :-). Myslím, že je pro nás fakt nejlepší něco vytvořit, obvykle pak všechnu tu rozháranost a touhu po originalitě uspokojíme nejlépe! Jen tak dál ;-)

   Vymazat
 5. Jsem ráda, že nejsem sama, kdo prožívá takové vnitřní boje. Myslela jsem, jak jednoduché bude zařídit nový dům úplně od začátku, ale když pak mám o něčem rozhodnout, trvá mi to věčnost. Něco vyberu, ale za pár dní mi začne v hlavě hlodat, jestli by to nebylo lepší udělat jinak... (muž ze mě dost šílí, když se něco udělá a já pak přijdu "A nebylo by lepší..." :-)) Tak to nechávám uzrát, zatím máme zařízeno tím, co jsme měli v předchozím bytě... A můj velký problém jsou dekorace. Mám ráda, když je všechno co používám hezké, ale nějak se nikdy nemůžu donutit pořídit něco, co je "jen"hezké, ale nemá to žádné využití, i kdyby se mi to sebevíc líbilo... Tak ať to zvládneme! :-) Markéta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Markét taky mám občas takové stavy, ale spíš když to pak už vidím hotové, mám z toho radost. Pravda, dekorace jsou většinou pouze na okrasu, ale třeba takové polštářky, svíčky, vázy nebo svícny jsou i k využití a ty top kousky pak vydrží dělat radost opravdu dlouho. Ano, ať se daří a děkuju za návštěvu! :-)

   Vymazat
 6. Jak tak pročítám komentáře, je jasné, že v tom nejsi sama :) Já jsem na tom taky podobně, chvilku se mi líbí všechno černobílé, pak někde zahlédnu fotku krásného interiéru, kde přeci jenom nějaké barvy jsou a taky je krásný...takže se na zařizování dalšího bydlení těším, ale zároveň mám strach, aby se mi to všechno po půl roce nepřestalo líbit...je to těžké :)
  Přeji Ti, ať se nové bydlení povede a ať se Vám tam všem líbí :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evi mám to úplně stejně. Snad doufám, že jsem za ta léta dospěla a trošku si ten svůj vkus ustálila a tak vyberu tak, aby se mi to líbilo déle než jednu sezónu :-). Díky za návštěvu a měj se krásně!

   Vymazat
 7. Styly se mohou měnit i tím, jak vnitřně dozráváme či i z naší povahy. Někdo to má jasné hned a celý život, někdo je proměnlivý. Já jsem typ, který jednou zařídí a dál moc neřeší, protože mám jiné zájmy a energii dávám jinam. Ale o design se zajímám. Stále čekám na to naše bydlení, ale vím, že taková jsem, a že takto to bude. Pamatuji si, že má maminka z času na čas, no někdy i rychleji, měnila, jednou to či ono. A velmi často nábytek. Jak jsem to nesnášela, protože ona měla představu a my s bratrem jsme posunovali nábytek. Často jsem věděla předem, že dispozice je nesmyslná, protože toto vidění mám v sobě, a má maminka na to přišla po týdnu či dvou a zase se měnila dispozice. Takže ta by si asi s vámi blogerkami dobře notovala. :-)
  Mě jen u blogerek z psychologického či sociologického pohledu zajímá, proč se tak často kopírují. Jsem socialistické dítě a vždy jsem měla touhu se odlišovat. Je to tím, že když člověk nemá to samé, že jako není in nebo je to strach, že pak nebudou mít dostatek čtenářek? Na blogy koukám tímto okem, zajímá mě to, co je zatím a taky začínám pozorovat, že se to začíná pomalu měnit, a že více blogerek začíná hledat ten vlastní styl, že se některé stylizovaly do černo-bílého, ale ve své podstatě to nebyl jejich styl, což čas pak ukázal. Je to vše hodně zajímavé. Tak tleskám každé, která se nebojí být svá a vlastně se stát tou, která udává tón, která se nebojí stát si za svým navzdory trendům.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Olive děkuji za krásný komentář, uf, je toho hodně a souhlasím. I cesta je vlastně cíl a přesně tak, někdo tohle nemusí řešit vůbec :-D. Někdy si říkám, že mi je to mé estetické cítění akorát na škodu, mám pak z toho jenom těžkou hlavu.
   Ke kopírování bohužel dochází nejen co se blogování týče. Na jednu stranu takhle blogy fungují a proto jsou tak populární, spousta lidí potřebuje inspiraci, aby potom mohli něco podniknout. Já osobně se taky ráda inspiruju, ale snažím se hlavně v zahraničí, protože mě to samotnou štve a náš český blogový rybníček je opravdu malý a kdo s čím začal první se už pak stejně nikdy nedozvíme. Další věc je, že někdy prostě ego a materialistická stránka touhy mít to samé prostě převládne nad touhou být originální. Ta hranice je asi hodně tenká a pro mě samotnou je to velká výzva do budoucna. Vím, že můžu vytvořit styling přesně podle posledních trendů a protože tam budou všechny trendy a ikonické kousky, díky kterým většina prostě řekne wow, vždycky si radši řeknu, že do toho dám kus sebe, abych si uchovala rukopis. Protože skandinávský design je kvůli svojí jednoduchosti hodně podobný a rozpoznatelný a pak se opravdu lehce stane, že působí hodně stejně. Kdybych věděla, že se některé kousky tak rozšíří, asi bych si jejich koupi tenkrát rozmyslela, přiznám se upřímně. A proto se těším na nové pole působnosti, doteď to byla opravdu jen improvizace, a rozhodně budu plánovat i tak, aby to jiné bylo ;-). Jinak tohle je super téma a přemýšlím už delší dobu se o něm rozepsat víc...
   Děkuju za návštěvu a krásné jaro!

   Vymazat
 8. Šári, úplně stejně!!! Když jsme před osmy lety zařizovali dům, tak jsem si taky myslela, že už tak bude vypadat pořád. Ale nevypadá! Pořád hledám změnu, využívám samozřejmě co mám doma, ale ráda bych i něco nového a tak pořád dokola. Ale je to zábava, přece být pořád v jednom je nuda! Tak pa a ať jste s miminkem (chlapečkem??) v pohodě!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani jo, bohužel či bohu dík, navíc já opravdu změny miluju a mám to prostě v povaze :-D. Tak spoustu zábavy a radosti při domácím řádění a díky za přání, měj se krásně :-*

   Vymazat
 9. Člověk se snaží o nějaký styl a pak přijdou záškodníci (u nás momentálně 3 a 4, 5 roku) a člověk se zajímá jen o to, jestli je police dostatečně vysoko, aby na ni nedosáhli a jestli je vše, co je třeba pod zámkem ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jolčo radši si tohle zatím ještě tolik nepřipouštím. I když někdy bohatě stačí jeden chlap a věčně línající pes. A při plánování komody do obýváku si říkám, že by asi měla být aspoň metr od země, jestli chci, aby mi tam aspoň nějaká dekorace za pár let zbyla :-D. Ale věřím, že to půjde i s dětmi, mynimálně se o to pokusím i když třeba marně ;-).
   Krásný den!

   Vymazat
  2. No, držím palce :-) Jsou i hodný děti ;-)

   Vymazat
 10. Šárko, podle mě to hledání a neustálá proměna (třeba někdy jen nepatrná) je právě to ONO! Je to prostě život... Myslím, že v mém životě nikdy nenastane chvíle, kdy si sednu v novém domě do křesla a budu se už jen spokojeně rozhlížet kolem sebe..., že budu vždy malinko nespokojená a budu se snažit něco předělat, vymyslet jinak... nespokojenost je takový pohon, který žene člověka k tomu, aby NĚCO vytvořil. A já myslím, že Vám se ta Vaše "nespokojenost" zatím vždy vyplatila a věřím, že to tak bude i nadále. Těším se, že u Vás bude vždy co prohlížet a co číst!
  V.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mila Veru,
   vystihla jste to uplne dokonale a je to pravda, kterou dokonce moc dobre vim, jen jsem ji pod tihou vsech udalosti uplne vypustila z hlavy. Pritom neustale tvoreni, zmeny a kroky vpred mam ve skutecnosti ze vseho nejradeji a dokazou me neuveritelne nabijet. Tak velke diky za tohle krasne pripomenuti, ktere mne opravdu nakoplo :-*
   Mejte se fajn a at se dari take.

   Vymazat
 11. No tak to jsou nádherné fotky! <3 přesně takhle si svoji domácnost představuji:) a jelikož se brzo budu stěhovat, tak se mi tenhle článek hodí:)
  One blondie life

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak at jde vse podle predstav! Jsou to takove fashionable interiery, po kterych zeny proste touzi, taky je muzu ;-)

   Vymazat
 12. Abych řekla pravdu, tak mám momentálně období, kdy svůj signature look hledám snad všude... Nejsem si jistá svou prací, jestli je to "to pravé", ale zároveň si ani neumím představit co jiného by mě těšilo.. Nejsem si jistá svým stylem v oblékání... A co se týká bydlení, na jednu stranu jsem ráda, že se řešení zařizování našeho vlastního přesunulo zatím na neurčito... Prostě něco je ve vzduchu a nedaří se mi určit si jasně svůj styl v čemkoliv. Držím palce, ať se vám dodělávání bydlení podaří a ať jsi dlouho spokojená, ať už bude výsledek jakýkoliv ;o)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Denco to znam, kdyz uz se ta nepevna puda pod nohama sejde, tak uplne vsude :-D. Takze me ted chytlo i jarni preorganizovavani satniku. O to horsi je, kdyz uz se ted do pulky veci nevejdu... Ale neboj, tohle je jen predzvest zivotni zmeny a klid pred bouri, dulezite je si uvedomit i jen tu nespokojenost nebo touhu po zmene a nove dvere se pak zazracne otevrou. Dekuju a napodobne :-*

   Vymazat
 13. Šárka, len ťa chcem ukľudniť, ja už mám snáť X- tý štýl a vždy sa mení, ale ja to pripisujem tomu, že tak trochu starneme, menia sa podmienky a či chceme či nie, sme ovplyvnení článkami, časopismi, módou, financiami a neposlednom rade manželom (pozor nemajú radi zmenu). Nerobím si z toho veľkú hlavu, prerábam a prerábam. Ľúto mi je niektorých vecí, ktoré podľa mňa už nie sú momentálne "moderné" ale keď som si ich kupovala (nie tak dávno), boli trendy a myslela som si, že budú na celý život. Tak, ako sa mení móda v topánkach, mení sa aj v bytovom dizajne, s tým nič nenaděláme. Snažím sa tie moje obľúbené kusy nábytku nejak zakomponovať do nového dizajnu a je z toho potom miš-maš , teda môj štýl. ALE LEN NA CHVILKU :-(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jeee tak to je parada, ze z toho nejsem na nervy sama :-D. Vsechno tohle moc dobre znam. Ty trendy jsou vibec nejhorsi a nenechat se ovlivnit nespravnym a netrvalym smerem jeste vic. A do toho uspokojit touhu po zmene, tvorivosti a originalite... Tak snad jen prani, at nam ta radost trva co nejdele a zustaneme sami sebou ;-)

   Vymazat
 14. Jak já ti rozumím! Já jsem teď úplně nešťastná, protože taky nevím. Prostě nevím :D Konečně mám byt, který se mi fakt líbí, má kouzlo, i když je maličký. Konečně mám chlapa, co bydlení zajímá a nevadí mu za něj utrácet. A pořád nemůžu přijít na to, jak to tady udělat. Nějak se nemůžu rozhodnout, nepřijde mi to fér, vybrat jednu akcentovou barvu nebo jednu zajímavost, ale pořád si chci uchovat tu skandinávskou jednoduchost. No není to jednoduché. A čím víc člověk ví a čím víc má možností, tím je to samozřejmě horší! My se nastěhovali před dvěma měsíci a z nedostatku financí jsme nakoupili v IKEA to nejlevnější. Už teď víme, že budeme brzy spoustu věcí předělávat, protože to prostě nefunguje tak, jak chceme. A do toho se to snažím nějak zabydlet a akorát z toho vzniká paskvil, který prostě je všechno a nic :D Mám takový dojem, že asi začnu zase pěkně od začátku, od funkncí, koupíme nábytek, který je opravdu pro nás vhodný potom doladíme dekorace a blbiny. Ale i tak. Jak říkáš. Nejsem schopná koupit ani blbou lampu, prostě úplný zásek! Nerozumím tomu! Navíc jsme s norečkem namalovali před pár dny takový moderní abstraktní obraz, který se tady ale vůbec, vůbec nehodí :D Takže katastrofa! Ale vysvětluj mu, že teda hezký, ale musíme to přemalovat nebo vyhodit, protože to nejde dohromady... Pokud jsi našla nějaké řešení, sem s ním!
  Co se týče blogů a kopírování stylů a takové jednolitosti nebo jak to říct, není to jednoduché. Já sama začala s blogem nedávno a řekla bych, že mám svůj styl, ale taky se mi občas líbí totálně mainstreemové věci, které mají všechny blogerky. No a co? Podle mě pokud je to proto, že to tak mám ráda, tak je to v pořádku. Pokud si pořídím něco proto, že to tak mají ostatní blogerky a já chci být taky cool, tak to je spíš smutné. Já jsem vděčná za čtenáře, co mám, protože vím, že to jsou přesně lidí, kteří mají rádi to, co já a rozumíme si. I když je jich deset ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je Barb nebud, opravdu to vetsinou byva jen prechodny stav. Ne, ze bych ted byla o neco moudrejsi, ale minimalne mam lepsi hlavu. A protoze nebydlime sami, nekdy i partner rozhodne, coz je fajn a prinese to usppkojeni obema. Jinak bydleni je opravdu zivy organismus, obzvlast u nas vecne nespokojenych a navzdy tvorivych, stale budeme neco vymyslet, menit, predelavat. A to je nakonec ta nejvetsi zabava, ne? ;-) Drzim palce at je brzy jasneji a mas svuj jedinecny a krasny styl pevne pod kontrolou :-*

   Vymazat

Díky za každý Váš komentář a zastavení se na MMB, těším se na vás! Šárka.