Dovolená s malými dětmi


Jsme šťastně zpátky doma, a jak jsem slíbila, mám pro vás pár fotek, které vás třeba i na dálku při dnešní ochlazení trošku zahřejou, krátké povídání o tom, jaké to bylo, a tipy, jenž by se třeba mohly hodit i vám. Protože dovolená s malými dětmi je vážně zážitek!!! :-D

Jak už jsem psala, péče o dvě malé děti s nízkým věkovým rozdílem je hodně specifická a docela náročná. Někdo říká, že je to horší než s dvojčaty, protože každé dítě má jiné požadavky, jiné jídlo, a hlavně potřebuje stále ještě maximální péči. Takže krmení, přebalování, koupání a hlavně neustálé hlídání. A to obzvlášť Max, který neposedí chvilku v klidu, a že se v mžiku ztratí z dohledu rodičů je mu naprosto fuk. Doma celkem vše zvládám, už jsem si nějakým způsobem zvykla. Máme svůj režim a svůj prostor, kde je relativně bezpečno. A když je třeba, jsou po ruce i babičky. Ale tady vše bylo jen na nás rodičích, v cizím prostředí a non stop.

Proto musím upřímně říct, že cesta tam byl pro mě společně s porodem asi zatím fyzicky i psychicky nejnáročnější zážitek. Cesta na noc do Prahy na letiště, let letadlem, transfer do hotelu, čekání na pokoj a chladné počasí a bouřka mě společně s neustálou aktivitu vyžadujícími a hlučnými dětičkami po příjezdu naprosto vyčerpala, takže jsem si říkala, jestli to vážně stálo za to. Navíc veškeré společné stravování v hotelu byla pro mě noční můra. Ta obvykle končila s jídlem naprosto všude a předčasně odcházejícím jedním z nás s Elí v kočárku a Maxem na ramenou, aby se aspoň někdo v klidu najedl. O nějakém posezení nemohla být ani řeč. Ale přesto děti vče snášeli naprosto v pohodě, v druhé půlce týdne už najeli na dovolenkový režim, přišli jsme na to, že na konci restaurace se lépe a v klidu všichni najíme a Maxe jsme nemohli vůbec dostat z moře ven. Ela byla spokojená, že je stále venku, a zpáteční cestu téměř celou oba dva prospaly. A ano, kojila jsem v letadle mezi dvěma muži dokonce, a v naprostém soukromí :-).

Jinak jsme ale byli se vším maximálně spokojení. Dokonce jsme si půjčili i na dva dny auto a poměrně dost toho procestovali (děti to skvěle ukolébalo k spánku), a také s kočárkem jsme se podívali kam jsme chtěli. Ostatně nebyli jsme jediní ani nejmladší. Nevyužili jsme ani spoustu věcí, které jsme přibalily kdyby náhodou, jako lékárničku, příkrmy pro Elinku (vše bylo kvalitní a domácí) kruhy do vody, dokonce ani plavky, teda jen u Maxe (i když jednou jsem je zapomněla i pro muže, tak musel do trenek :-)). Myslím, že koupat se bez nich je pro děti stejně nejpříjemnější a nejpohodlnější, a po našem vzoru je začaly dětem svlékat i další rodiče. Tak doufám, že vás ta jedna malá prdelka nijak nepohorší ;-).

Jinak jsem vděčná za tolerantní spolucestující (on ten hluk v letadle i ledacos schová :-)) i hotelové hosty, extrémně vstřícný personál, který děti miloval, a vůbec za srdcovou destinaci, famózní místní kuchyni, služby, moře, přírodu... Takže to byl jinak balzám pro duši a snad jsem načerpala dostatek energie, než se zase někam podíváme. Tak a teď už jen potřebuju tu dovolenou!!! :-D

Po bouřce se písek z hor smísil z mořskou vodou a takhle krásně to vypadalo... Až dolů jsme sešplhali i s kočárkem, kde jsme se potom ohřáli v přírodním termálním jezírku. Cestou zpátky jsme zmokli, takže adrenalinový zážitek na konci světa! Ale já ten dešník stejně nakonec přibalila, takže vše dobře dopoadlo.
Jak jsem psala, i udržet ho na fotce je nadlidský výkon! :-D A na jednom z mnoha míst, které jsme navštívili před několika lety jen ve dvou... Také si říkáte, jestli by vás tenkrát nebo dnes napadlo, jak se vše změní za pár let? :-)
Nejkrásnější koupání u rozvalin staré baziliky, průzračné klidné moře, písek a nekonečná mělčina. Tady se to nejvíc líbilo Elí :-)
Naše pláž, vláček, kterým jsme se na ni mohli z vysokého převýšení hotelového komplexu dopravit. Ale mně se nechtělo, radši jsem chodila pěšky, udržovala fyzičku a kochala se výhledem a nádhernou zahradou okolo. V areálu bylo neskutečných možností vyžití, často jsem si říkala, jaké by to bylo bez dětí... Smutné, stále by nám něco chybělo! :-) 


Tolik od nás, a teď pro vás. Nebudu psát nic konkrétního, myslím, že to není třeba. Ale pokud se budete ptát, určitě odpovím...

NÁKUP DOVOLENÉ
Pobytová dovolená u moře je pro nás nejlepší odpočinek. Protože s dětmi je třeba víc specifických požadavků (třeba pokoj, do kterého se vejdou dvě děské postýlky, což každá destinace nesplňuje), kupovali jsme dovolenou na first moment. Okolo prosince je možné získat třeba ještě rodinnou slevu, děti do dvou let mají pobyt i cestu zcela zdarma, starší platí nižší sazbu dle ceníku konkrétní cestovní kanceláře. Vybírali jsme zájezd se stravováním all inclusive. Když se zaměříte i na další drobnosti, které ck nebo hotel zdarma nabízí, jako třeba ručníky na pláž, plážová lehátka, nebo možnost stravování v jiném hotelu, vyplatí se i si připlatit přímo na ceně zájezdu. Protože vše se pak docela dost nasčtá na místě. My máme svoji cestovku dlouhodobě ověřenou, jsme spokojení s jejími veškerými službami a s výběrem nám vždy dobře poradí, takže se rádi vracíme.

VÝBĚR DOVOLENÉ
Stejně tak jsme si vybrali i destinaci, kterou známe a máme s ní pozitivní zkušenosti. Pro malé děti je za mě ideální Evropa. To také z hlediska možných zdravotních komplikací při pobytu, ať už co se úrovně zdravotnictví týče. Dál jsme vybírali místo s co nejkratším letem i transferem do hotelu. Každá půlhodina je v tomhle případě prostě znát. Samozřejmě byl na místě baby friendly hotel s kvalitním zázemím a službami, dobrými referencemi, klidné moře a písčitá pláž. Měli jsme s hrubším pískem, a ani ty boty do vody nakonec nebyly třeba ;-). Určitě jsme uzavřeli i pojištění storna zájezdu, protože obzvlášť s malými děmi nikdy nevíte. Také jsme volili začátek sezóny, aby nebyla tak velká vedra, takže počasí bylo příjemné a na sluníčku se dalo v pohodě vydržet.

BALENÍ
I miminka dnes musí mít svůj pas nebo občanský průkaz, což je ze všeho nejdůležitější, a pokud nechcete platit rychlostní příplatek, je třeba jej zařídit nejpozději měsíc před odjezdem. Kromě běžných potřeb, které používáte každý den, opalovacích přípravků s vysokým faktorem, léků pro děti, oblečení, hraček nejen do vody se mi osvědčilo pár klasických látkových plínek, které mají multifunkční využití. Do bazénu jsme poprvé brali i plínky do vody. A protože byly dětičky každou chvilku jako čuňátka, i to mýdlo na praní se mi náramně hodilo (a ano maminko, měla jsi pravdu, pár kolíčků navíc a šňůra na prádlo by taky byla praktická :-)). Jinak pár oblíbených svačinek, a protože obvykle jedete do civilizace, vše si vždy případně dokoupíte a to i pro ty nejmenší ;-)

DĚTI V LETADLE
Tohle je kapitola sama o sobě. Začneme od kufrů. Na každého dospělého je jeden kufr s maximálním limitem 15 kg a příruční zavazadlo do 8 kg. Na odbavení můžete jít s dětmi přednostně k samostatné přepážce. Co se týče příručních zavazadel platí obecná pravidla s tekutinami, ostrými předměty atp. na palubě, avšak jídlo a pití pro děti představuje vyjímku. Přiměřeně (tekutého) jídla (u nízkonákladových leteckých společností už dnes jídlo zdarma na palubě nedostanete a pro děti nabízejí pouze sladkosti) a lahvičku na kterou jste zvyklí, dáte při kontrole stranou, případně vám ji dají pro jistotu jako mně ochutnat. Stejně tak musíte projít kontorlou s dětmi, složit a rozložit do rentgenu kočárek, takže i dvě děti na dvě ruce jsou v tomhle případě docela málo. Na zpáteční cestě to ovšem bývá mnohem benevolentnější...
Kočárek (skládací golfky) vlastně tak odevzdáte až těsně před vstupem do letadla, nebo jej můžete poslat do nákladového prostoru už společně s kufry. Já jsem si ještě z golfek vzala panenku a deku na palubu, což jsem klidně mohla nechat v kufru.
Můžete s dětmi také za příplatek využít nadstandardních služeb, jako dětský koutek v salonku, nebo si připlatit za sedadla v přední části. My jsme na letišti navštívili děskou místnost, kde si děti hráli a mohli jsme je v klidu přebalit. Jinak jsme do letadla nastupovali a vystupovali z něj už spíše podle toho, jak nás pustili spolucestující.
A konečně k samotnému letu. Dvě a půl hodiny mi přišlo nekonečných zejména cestou tam. Děti do dvou let totiž máte přivázané na klíně (navíc se dvěma infanty do dvou let můžete sedět pouze vedle sebe přes uličku nebo za sebou), a na vás je je zabavit nebo uklidnit všemi možnými prostředky. Takže pokud se bojíte létání, úplně na to zapomenete :-). Měla jsem otevřenou hrabací tašku pod sedadlem, ze které jsem postupně vyhrabávala vše možné a nemožné. Pamlsky, neznámé předměty i známé hračky, mobil i tablet na prohlížení fotek, kraní her nebo pouštění pohádky (to nás zatím ale ještě nebere). Určitě v tomhle směru čím více, tím lépe, nikdy nevíte, co se zrovna bude hodit :-). Jinak tašku doporučuji méně naplněnou a více organizovanou. Ta látková plínka mi skvěle posloužila i tady na otírání i soukromí při kojení, které Elinku vážně uklidnilo a pomohlo ji při klesání i přistávání.

Uf, tak snad jsem sepsala vše, co by se mohlo hodit. Sice neodborným způsobem, za což se omlouvám. Ale pokud to pro vás bude s dětmi poprvé jako pro nás, třeba bude většina otázek, které jsem měla taky zodpovězena. Jestli ne, určitě můžete připsat i vaše postřehy nebo tipy, protože každá rada se bude hodit třeba na příště ;-).

Ať už zůstáváte na léto doma nebo odcestujete, moc si to užijte a hlavně šťastně se vraťte! Já se zase brzy ozvu...

Mějte se.
Šárka


14 komentářů

 1. Krásný článek, moc za něj děkuji! Zrovna přemýšlíme, zda letos vyrazit s naší roční Elinkou a čtyřletým Honzíkem. S Honzíkem už jsme byli v Řecku, ale máme obavy, zda Elí cestu zvládne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mne prislo, ze to deti zvladaji lip nez dospeli. Obzvlast ty nejmensi, co si jeste kdykoliv a kdekoliv schrupnou. Navic byste meli trojsedacku pro sebe a mnohem vic mista nez my 😉 A ja dekuji za navstevu 🙋🏻

   Vymazat
  2. Šári, máte pravdu. Ale ta naše treperenda je děsně akční, ani chvíli neposedí, nevím, jak by zvládla sedět na klíně 2,5 hodiny ��. Letos se vypravíme asi po Česku a moře až za rok. Užijte krásné léto ��, Eva

   Vymazat
  3. Jo tak to bude jako nas Max a to je starsi! Musel tapat i v letadle 😆🙈 No kazdopadne to bude urcite vetsi odpocinek i pro vas a dalsi rok treba uz pohoda 😉 Krasne leto i Vam at uz bude kdekoliv ❤

   Vymazat
 2. Neumím si to vůbec představit! Pro mě byl obrovský adrenalin i pár dní s dětmi v česku. No ale je pravda,že jsem ten typ, co tráví léto nejraději na zahradě a v lese. Snad mi to děti jednou nevyctou:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proste v prirode, at je to kdekoliv 💚 Muj sen je takova mala chaloupka na samote u lesa kde davaji lisky dobrou noc, ale na to jeste preci jen budou muset trosku povyrust, aby ji celou nezdemolovaly 😂 Tenhle adrenalin mi zatim bohate stacil. Uzijte si krasne leto!

   Vymazat
 3. Sarko, muzu se prosim zeptat, co je to za destinaci? Krasne misto...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to recky ostrov Kos. Poprve nas moc nenadchnul, ale podruhe jsme se vazne zamilovali a uzivali plnymi dousky 💙

   Vymazat
  2. mna tiez zaaujimala destinacia :), a je to tiez nas vyber, tak som zvedava, ako to zvladneme s nasou 9m dcerou...

   Vymazat
 4. Mam dvojrocneho syna a teraz pôjdeme na 5 dovolenku letecky. Z mojich skusenosti je dolezity velky areal hotel najlepsie zeleny s chodnickami kde moze bezpecne behat. Pre podnebie mame mame radi kanarske ostrovy kde super aj infrastruktura a dostupnost nemcnic. Mimo sezony chodíme do turecka. Tam odporucam oblast Kemer, turci deti miluju, su tam hory povodne porasty ciste more. Lubka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lubko moc děkuji za tipy, na Kanáry mám také samé pozitivní reference, ale teď by na nás cesta ještě byla dlouhá. Snad se zadaří do budoucna, sama bych si přála se tam podívat.
   Krásné léto!

   Vymazat
 5. Děti jsou v tomto takové nevyzpytatelné. Některé dítko vydrží 22 hodin v autobusu na cestě do Chorvatska a některé vyvádí a dělá teror v letadle. Příprava na první takovou cestu je takový krok do neznáma, protože člověk netuší do čeho vlastně jde. Při další cestě už lze tak nějak očekávat, jak děti cestu snáší. Některým dětem pomáhá hudba v MP3, jiným zase, omalovánky nebo digi hra. Chce to zkrátka zkoušet, nevzdávat to a užívat si cestování a odpočinout si na dovolené.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, krasne napsane a presne tak. Verim ze cim budou starsi, bude to lepsi. Hlavne bude vic moznosti jak je zabavit, udrzi pozornost a budou si hrat taky spolu. Doufam 😉 Pohodove letni cestovani i Vam!

   Vymazat
 6. Zdravím, děkuji za krásnou podporu v podobě článku, že jste to zvládli a podle fotek nádherně! Také vybíráme dovolenou. Tak teď jenom zvolit tu správnou. Hledáme tady: https://www.etravel.cz/dovolena-s-detmi. Máte nějaké tipy, čeho se vyvarovat? Děkuji.

  OdpovědětVymazat

Díky za každý Váš komentář a zastavení se na MMB, těším se na vás! Šárka.